Złamany kręgosłup tarnowskiego żużlowca zoperowany przez „dziurkę” do klucza

Posted on

Złamany kręgosłup tarnowskiego żużlowca zoperowany przez „dziurkę” do klucza

Zobacz wywiad w dzienniku TVN Fakty z 30.04.2011

http://www.tvn24.pl/12690,1701426,0,1,cztery-sruby-w-kregoslup–cztery-dni-i-do-domu,wiadomosc.html

Zobacz także artykuł w tygodniku TEMI

http://www.temi.pl/numer/03_tarnow2.php?id=2

Czy potraficie Państwo wyobrazić sobie operację złamanego kręgosłupa ? Głębokie cięcie chirurgiczne na pół pleców, utrata krwi w czasie operacji, odcinanie mięśni grzbietu lub krzyża które poruszają naszym tułowiem po to by odsłonić kręgosłup i precyzyjnie wprowadzić weń śruby i pręty które unieruchomią strzaskany odcinek i zapewnią bezpieczny zrost. To sprawia, że pierwsze dni po operacji kręgosłupa chorzy musza zmagać się z bólem rany pooperacyjnej a nim wszystkie tkanki otaczające kręgosłup wygoją się po operacji mija długi kres rekonwalescencji. Ale rozwój technologii medycznych przyszedł chirurgom kręgosłupa w sukurs. Złamany kręgosłup można zoperować bez bolesnego otwarcia powłok pleców i urazu chirurgicznego otaczających go tkanek. Wszystkie śruby i pręty można wprowadzić do kręgosłupa przezskórnie, przez kilka małych nacięć skóry nie większych od dziurki do klucza, praktycznie bez krwawienia i minimalnym bólem po operacji. To młoda technologia, która pojawiła się na świecie zaledwie kilka lat temu lecz nadal nie jest stosowana rutynowo w złamaniach kręgosłupa. Jakuba Jamróga zoperowałem w ten właśnie sposób. Cztery dni po zespoleniu kręgosłupa wyszedł do domu. Metoda dotarła do Polski przed 7 laty. Po raz pierwszy w Polsce (udokumentowana w literaturze naukowej !!!) operacja przeskórna złamania kręgosłupa została wykonana w szpitalu im św Łukasza w Tarnowie w 2004 roku. Wkrótce nasze doświadczenie w tej metodzie tyle duże doświadczenie w tej technice oraz opracowali jej modyfikacje, że w 2007 roku opublikowali swoje wyniki w renomowanym amerykańskim piśmie naukowym Neurosurgery
Maciejczak A, Barnaś P, Dudziak P, Jagiełło-Bajer B, Litwora B, Sumara M Posterior Keyhole Corpectomy With Percutaneous Pedicle Screw Stabilization In The Surgical Management Of Lumbar Burst Fractures. Neurosurgery 60, 4, (Suppl 2); 232-242, 2007)
Dziś metodę która pierwotnie opracowana została do operacji tylko najniższego odcinka kręgosłupa zaczęliśmy stosować z powodzeniem także w wyższym odcinku piersiowym. Tę trudną innowację przezskórnego zespolenia wyższego odcinka piersiowego stosuje niewiele ośrodków. W Tarnowie wprowadzono ją po raz pierwszy w Polsce. Przed pięcioma dniami u młodego żużlowca, który złamał kręgosłup piersiowy w odcinku środkowym w pechowym wypadku na torze. Był to kolejny przypadek operacji w tak wysokim odcinku kręgosłupa przeprowadzony w Polsce.